حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

معایب بدنسازی را بهتر بشناسید چیست ؟

بدنسازی این روزها تبدیل به یک پدیده همه گیر در میان همه افراد جامعه بدون توجه به سن و جنسیت شده است. بدنسازی به عنوان یک ورزش مسلماً دارای مزایای سلامتی فراوانی است اما همه گیر شدن آن، از یک سو باعث خوشحالی و از سوی دیگر باعث نگرانی است. بدنسازی در سنین مختلف می‌بایست به صورت کاملاً نظارت شده انجام شود. متأسفانه کمتر کسی به این قضیه توجه دارد و همین باعث شده است که معایب بدنسازی از فواید بدنسازی پیشی بگیرد.

 

بدنسازی چیست؟

بیایید کمی در مورد آنچه که می‌خواهیم صحبت کنیم، بیشتر بدانیم. بدنسازی که قرار است امروز در مورد آن صحبت کنیم هیچ اهمیتی به وزنه‌هایی که قرار است بلند کنید، نمی‌دهد. هدف بدنسازی مورد بحث ما ساختن بدن عضلانی و تغییر شکل دادن فرم اندام‌های شما است. رسیدن به این هدف می‌تواند حتی به قیمت بلند کردن وزنه‌های خارج از حد توان شما صورت گیرد.

بدنسازها به مانند وزنه‌بردارها نیستند که برای بلند کردن وزنه‌های سنگین‌تر تعلیم دیده باشند. برخی از بدنسازان مبتدی از همان روز اول خود را با وزنه‌های سنگین درگیر می‌کنند که باعث بروز مشکلات زیادی می‌شود.

در بدنسازی شما تعداد محدود و مشخصی از عضلات بدن خودتان را با استفاده از بلند کردن وزنه، هالتر، دمبل و دیگر وسایل باشگاهی درگیر می‌کنید و به مرور زمان شاهد رشد و تبدیل شدن چربی‌ها به توده‌های عضلانی هستید. بهتر است بگوییم که شما در بدنسازی مقاومت بدن خودتان را در برابر وزنه‌های گوناگون افزایش می‌دهید.

 

معایب بدنسازی

درصد زیادی از کسانی که این روزها در باشگاه‌ها حضور دارند، میانگین سنی ۲۰ تا ۲۸ سال دارند. این آمار نشان می‌دهد که درصد عظیمی از طرفداران بدنسازی، نوجوانان و جوانان هستند. بدنسازی به خودی خود هیچ عیبی نخواهد داشت چرا که به عنوان یک ورزش مزایای سلامتی فراوانی دارد. اما این افراد هستند که مشخص می‌کنند بدنسازی می‌تواند مفید باشد یا مضر.

علاوه بر نکته‌ای که در مورد سن افراد ورزشکار گفته شد، جنسیت عامل دیگری است که باید به آن دقت کنیم. شاید تا چندین سال پیش وجود باشگاه‌های مخصوص بانوان یک پدیده عجیب بود اما اکنون کمتر شهری است که باشگاه بدنسازی مخصوص بانوان نداشته باشد.

بدنسازی بانوان از یک سو به سلامت و از سوی دیگر ممکن است روی جنبه‌های دیگری از آن‌ها تأثیر بگذارد که نیاز به بررسی و بیان واقعیت در مورد آن دارد. جیمیتو در مقالات متعددی به بدنسازی بانوان اشاره کرده است. حال با هم نگاهی به معایب بدنسازی و سپس فواید آن خواهیم انداخت.

 

معایب بدنسازی برای نوجوانان

بدنسازی برای نوجوانان بدون داشتن مربی و نظارت کافی روی آن‌ها ممکن است مشکلات سلامتی زیادی در دوران رشد و بلوغ بوجود آورد. علاوه بر خود بدنسازی خرید مکمل‌ بندسازی و غذایی و داروهای تقویت کننده نیز مشکل دیگری است که نباید آن را دست کم گرفت.

نوجوانان تا سنین ۱۶ سالگی در مرحله رشد خود هستند. به این مفهوم که تراکم استخوانی در بدن آن‌ها هر روز رو به افزایش است و وارد شدن هر گونه فشار مضاعف روی استخوان‌ها می‌تواند در روند رشد استخوانی خلل وارد کند.

اگر نوجوان هستید، باید کمتر به سراغ وزنه‌های سنگین بروید. همچنین استفاده کردن از مکمل‌های غذایی که عموماً تغییر دهنده هورمون‌های رشد هستید، خطر دیگری است که شما را ممکن است تهدید کند.

نوجوانی است و هزار آرزو، که یکی از آن‌ها می‌تواند رسیدن به اندام آرنولد در یک روز باشد. اما همین آرزوی شیرین برای محقق شدن نیاز به چندین سال تمرین دارد. پس اگر نوجوان هستید سعی نکنید با وزنه‌های خارج از توان خودتان زمان رسیدن به هدف را کاهش دهید چرا که این کار فقط باعث آسیب دیدگی بیشتر شما می‌شود.

برای یک نوجوان هیچ وقت رژیم‌های غذایی شامل کالری کم با حذف کربوهیدرات و مصرف زیاد پروتئین توصیه نمی‌شود. بهترین گزینه برای بدنسازی در سنین نوجوانی استفاده کردن از رژیم غذایی متعادل که می‌تواند شامل انواع سبزیجات، غلات و پروتئین‌ها باشد، است.

توصیه دیگری که برای نوجوانان می‌تواند اهمیت داشته باشد و شاید از نظر آن‌ها بیشتر شباهت به نصیحت پدرانه دارد، زمان و مشغله فکری زیادی است که بدنسازی برای این سنین بوجود می‌آورد. اگر شما در مرحله‌ای هستید که باید بیشتر به جنبه‌های دیگر زندگی خود باید دقت کنید، بهتر است شروع بدنسازی یا حداقل تمرکز شدید روی آن را به چند سال بعدتر موکول کنید.

معایب عمومی بدنسازی

با این وجود هنوز عده زیادی از بدنسازان بازنشسته با سنین کم وجود دارند که به علت رعایت نکردن همین نکات ساده، مجبور به خداحافظی از باشگاه و وزنه‌ها شدند. پس ضروری است که بیشتر به معایب بدنسازی و مزایای آن بپردازیم. معایب عمومی بدنسازی برای همه افراد و سنین صادق است و می‌توان به بخش‌های گوناگونی آن را تقسیم کرد از جمله:

 

بدنسازی و جنبه شخصیتی

معمولاً کسانی که درگیر بدنسازی می‌شوند هیچ وقت از اندام خود رضایت ندارند. بدن آن‌ها به نظر خودشان یا زیادی چاق است یا زیادی لاغر، عضلاتی کمی دارد یا عضلات خوب رشد نکردند و هزاران اما و اگر دیگر. همین افکار ساده باعث ایجاد نوعی وسواس در بدنسازان می‌شود. کمتر کسی در میان بدنسازان می‌توانید پیدا کنید که به جرئت بگوید از بدن خود راضی است.

اگر بخواهیم بدون استناد به آمار و ارقام دانشگاهی که طی مطالعات گوناگون به دست آمده است، اظهار نظر کنیم باید بگوییم که درصد بالایی از بدنسازان دارای اختلال در تصمیم‌گیری برای انتخاب غذا و همچنین دچار وسواس فکری در مورد اندام خود هستند.

بارها شاهد آن بودیم که برای کسی که بدنسازی را اولویت اول زندگی خود قرار داده است، وعده های غذایی از دیگر جنبه‌های زندگی پیشی گرفته و تبدیل به یک دغدغه شده است. برخی از این افراد به قدری درگیر وسواس شدند که درامد روزانه خود را فقط صرف خوردن غذاهای پیشنهادی مربیان خود می‌کنند.

اگر احساس می‌کنید شما وسواس فکری دارید و بدنسازی می‌تواند به این وسواس دامنه بزند، بهتر است با احتیاط پیش بروید.

بدنسازی و اولویت گذاری اشتباه

کلام اخری که می‌تواند در مورد معایب عمومی بدنسازی بیان کرد این است که کارهای بسیار مهم‌تری در دنیا وجود دارد که می‌توانید کل زندگی خودتان را به آن اختصاص دهید. بهتر است به جای اینکه بدنسازی را به عنوان یک رشته تخصصی ادامه دهید آن را به صورت یک سرگرمی داشته باشید.

اولویت خودتان برای بدنسازی را روی سلامتی جسمانی، کاهش چربی‌ها و همچنین اندام بهتر در حد ایدئال تنظیم کنید. قرار نیست همه بدنسازها نفر اول در مسابقات مختلف پرورش اندام شوند. اگر بتوانید بدنسازی را به عنوان یک سرگرمی انتخاب کنید مسلماً سود بیشتری از آن خواهید برد.

 

majid051

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home1/davakho1/public_html/wp-content/themes/mweb-digiland-pro/includes/mweb_core/mweb_query.php on line 132
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X